"A young couple dressed warmly in coats, walking and smiling at each other in an open field with trees in the background

Usta i grlo predstavljaju ulazna vrata za naše tijelo.

Važno je održavati ih zdravima jer igraju ključnu ulogu u probavi, disanju i cjelokupnom zdravlju.

Two young children, both dressed warmly in coats and hats, joyfully embracing and laughing outdoors in a natural setting Two young children, both dressed warmly in coats and hats, joyfully embracing and laughing outdoors in a natural setting

Usta su ulaz u naše tijelo

U unutrašnjosti naših usta nalazi se veliki broj različitih bakterija, virusa i gljivica koje se nazivaju oralna flora ili oralni mikrobiom. Iako je teško vidljiv ili u potpunosti nevidljiv, to je prva linija odbrane vašeg tijela, a ujedno i druga najveća i najrazličitija flora nakon crijevne flore. 

To je zaista složena zajednica s oko 770 različitih vrsta bakterija, virusa i gljivica koje žive tamo. U normalnim uslovima djeluju zajedno i formiraju zaštitnu barijeru protiv patogena. Usta su neophodna za gutanje, probavu i govor, a zajedno s nosnom šupljinom također igraju ključnu ulogu pri procesu disanja.

Illustration of a human head profile showing the nasal and oral passages highlighted in blueIllustration of a human head profile showing the nasal and oral passages highlighted in blue

Grlo - važno za disanje i probavu

Mikrobiom grla je dvostruki prolaz i za disanje i za probavu. To je glavni i vrlo pouzdan vratar protiv infekcija disajnih puteva. Njegovo stanje također određuje učestalost i težinu bolesti kao što su faringitis i tonzilitis

Dok oralni mikrobiom, koji ima snažan i izravan uticaj na cjelokupno zdravlje i opšte blagostanje, može biti uključen u različita stanja u ustima, mikrobiom grla služi kao pokazatelj zdravlja respiratornog sistema i igra važnu ulogu u cjelokupnom imunološkom odbrambenom sistemu tijela. Stoga se sigurno slažete da je vrijedno podržati mikrobiom usne šupljine i grla.

Mother and two children, all wearing coats and scarves, walking hand in hand through a forested area on a cloudy day Mother and two children, all wearing coats and scarves, walking hand in hand through a forested area on a cloudy day

Grlobolja često ne dolazi sama

Kad se prehladimo, često nas boli grlo. To je uglavnom bakterijska ili virusna infekcija gornjih disajnih puteva. To je daleko najčešća bolest kod djece predškolske dobi.

Prehlada ili grlobolja mogu uticati na malu djecu od 6-8 puta godišnje jer njihov imunološki sistem nije u potpunosti razvijen, odrasli se u prosjeku osjećaju neugodno 2-3 puta godišnje. Nažalost, takva se infekcija može lako proširiti u krugu zajednice ili porodice zbog bliskog kontakta i zajedničkih prostora. Naravno, grlobolja često ne dolazi sama: popraćena je drugim simptomima kao što su povišena temperatura, kašalj, curenje iz nosa, kihanje, a ponekad i poteškoće u gutanju. Sve se to događa jer mikrobiom usne šupljine i grla nije u ravnoteži.

Budući da je 70% prehlada uzrokovano virusima, antibiotici su često neučinkoviti, nepotrebni i čak mogu nanijeti štetu. Međutim, ako liječnik propisuje korištenje antibiotika, slijedite sve upute. 

Close-up of a baby lying down, holding a pacifier, with a parent gently touching the baby's head

Praktični savjeti za bebe

Osim stručnih savjeta vašeg liječnika, postoje i neke mjere za ublažavanje simptoma kod vašeg djeteta u slučaju upale grla ili obične prehlade. Nažalost, ne postoji čudotvorni lijek. Međutim, postoji nekoliko stvari koje možete učiniti.

 

  • Ne ostavljajte dijete predugo bez nadzora i poklonite mu malo više pozornosti nego inače.
  • Izađite van zajedno pola sata dnevno. Svježi zrak je dobar za nadraženu sluznicu.
  • Odmor je obavezan dio dana, jer je san najbolji lijek.
  • Redovno provjetravajte sobu svog mališana kako zrak ne bi postao previše suh. 
  • Ponudite djetetu da često pije – vodu ili nezaslađeni čaj – po mogućnosti svakih pola sata. Ako dojite, dojite češće. Tekućina pomaže u razgradnji sluzi i sprječava dehidraciju tijela, posebno u slučaju groznice.
  • Utoplite optimalno dijete kako biste spriječili prehladu. Pobrinite se da je prikladna odjeća za vremenske prilike i tekuću sezonu jer hladnoća smanjuje otpornost sluznice na patogene i prehlada bi se mogla brže razviti.
Mother holding and smiling at her child in an outdoor setting, both dressed warmly in coats and scarves on a cloudy day. Mother holding and smiling at her child in an outdoor setting, both dressed warmly in coats and scarves on a cloudy day.

Kako ublažiti simptome prehlade kod djece i odraslih

Prvo, utvrdite da li potrebna medicinska pomoć. A ako ste prehlađeni ili je neko drugi oko vas bolestan, pokušajte smanjiti kontakt što je više moguće. 

 

  • Fizički odmor i za tijelo i za glas može biti koristan. Pokušajte sjediti uspravno, možda ćete lakše disati. 
  • Topla stopala: kupka za stopala može biti čudesna.
  • Ovlažite zrak u prostoriji u kojoj boravite.
  • Hidratacija i topli čajevi – kadulja, kamilica i timijan učinkovito su bilje s prirodnim antimikrobnim djelovanjem. Prokuhajte vodu, pripremite napitak i pratite upute za pripremu. Pijte nekoliko šolja dnevno.
  • Jedite tople supe, na primjer pileću supu, ili povrtnu supu za vegetarijance ili vegane.
  • Zobena kaša se lako guta i probavlja, a predstavlja dobru opciju obroka kada je grlo bolno.
  • Pranje ruku i odlaganje korištenih maramica i korištenog posuđa, peškira ili četkica za zube pomaže u održavanju pravilne higijene.
  • Korištenje BioGaia Pharax već od 6 mjeseci starosti koji sadrži L. reuteri ATCC PTA 5289 i L. reuteri DSM 17938 (Protectis) doprinosi uravnoteženom sastavu mikrobioma usne šupljine i grla tokom akutne faze i vitamina D koji doprinosi normalnoj imunološkoj funkciji organizma.
Dijareja odrasli

Dijareja odrasli

Koliko god da je neprijatna, dijareju je svaka odrasla osoba doživjela najmanje jedanput u svom životu. Voditi računa o crijevnoj mikroflori važan je element tokom liječenja dijareje kod kuće.